Güncel BilgilerTeknoloji

IPTV nedir? IPTV servisleri nelerdir?

Temel bilgilerle başlayalım. IPTV tam olarak nedir?

IPTV, “internet protokolü televizyonu” anlamına gelir. IPTV’deki “IP”, IP adresinizdeki veya VoIP (IP üzerinden ses) ile aynıdır. Tüm bu, televizyon programcılığının internet protokolü kullanılarak iletildiği anlamına gelir.

Bunun ne anlama geldiğini anlamak için IPTV olmayanın nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Kablo veya uydu TV ile yayıncılar sinyaller gönderir ve izleyiciler bunları alır – yalnızca yayınlanmakta olanı izleyebilirsiniz. Bir çeşit kayıt cihazınız olmadığı sürece, neyin ne zaman yayınlanacağını belirleyemezsiniz. Ne zaman yapabileceğinizi ayarlayın ve nelerin mevcut olduğunu izleyin.

IPTV farklıdır. İçeriği fiber optik kablodaki ışık darbeleri veya bir uydudan radyo dalgaları aracılığıyla iletmek yerine, IPTV, gösterileri ve filmleri standart internet bağlantınız üzerinden gönderir. (Kablolu veya uydu internet bağlantısı kullanıyor olabilirsiniz, ancak bunlar genellikle TV sinyallerinizi taşıyanlardan bağımsızdır.)

Belirli bir programa göre bir dizi şov yayınlamak yerine, çoğu IPTV isteğe bağlı video (VOD) veya zaman kaydırmalı medyayı kullanır – bunları ve üçüncü bir formatı birazdan tartışacağız.

Tüm bunların arkasında, geleneksel sinyallerden IP dostu olanlara kadar çok sayıda kod dönüştürme dahil, çalışmasını sağlayan bazı karmaşık ağ mimarisi var. Ancak önemli olan, yayınlananları izlemek zorunda olmamanızdır. Sağlayıcınıza ne izlemek istediğinizi söyleyebilirsiniz ve hemen size gönderirler.

Netflix veya Hulu gibi bir akış hizmeti kullandıysanız, bu aynı fikirdir, ancak filmler veya ortak şovlar yerine TV ile.

IPTV için Set Üstü Kutuya İhtiyacınız Var mı?

Çoğu TV IPTV için donatılmadığından, internet bağlantınız üzerinden aldığınız şeyi TV’nizin okuyabileceği bir biçime “çeviren” bir set üstü kutuya ihtiyacınız olabilir.

Bilgisayarınız ise IPTV izlemek için herhangi bir şeye ihtiyaç duymaz. Bir hizmete kaydolduktan sonra, onu IPTV formatlarından herhangi birinde istediğinizi yayınlamak için kullanabilirsiniz (bundan sonra tartışacağız).

Dolayısıyla, ekranınızı TV’nize yansıtabilirseniz, set üstü kutu olmadan IPTV izleyebilirsiniz.

Hibrit IPTV

Pek çok TV sağlayıcısı, bazı sorunları tamamen IP özellikli yayınlarla çözmek için IPTV’ye karma bir yaklaşım benimsiyor. IPTV, bir ton veriyi yüksek hızda iletmek için büyük bir bant genişliği gerektirir.

Hibrit IPTV, geleneksel TV hizmetlerini IP tabanlı hizmetlerle birleştirir. En büyük satış noktası, hepsinin tek bir kutu ile teslim edilmesidir. Bu, TV sağlayıcılarının tekliflerini abonelerine genişletmesine olanak tanır.

Ayrıca, set üstü kutuyu tamamen elden geçirmeden yeni ürün ve hizmetleri sunmayı da kolaylaştırır. Geleneksel bir modelden daha modern bir modele geçiş yapmanın iyi bir yolu.

 

IPTV Nasıl Çalışır?

Üç farklı IPTV formatı vardır. Her birine ayrı ayrı bakacağız.

Talep Üzerine Video (VOD)

VOD akışı tam olarak göründüğü gibidir; ne zaman istersen video alırsın. Film izleme siteleri VOD sağlayıcılarıdır. Neler izleyebileceğinizle ilgili herhangi bir zaman sınırı yoktur (hizmetin şu anda haklarına sahip olduğu dışında).

Servise ne izlemek istediğinizi söylüyorsunuz, size internet üzerinden gönderiyorlar ve izliyorsunuz. Basit.

Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video, VOD hizmetlerinin popüler örnekleridir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Lütfen Reklam Engelleyici Devre Dışı Bırakanız.

Lütfen Reklam Engelleyici Devre Dışı Bırakanız.