Teknoloji

OneWeb: Londra’nın ilk büyük uydu serisini fırlatmak üzere kuruldu

OneWeb: Londra’nın ilk büyük uydu serisini fırlatmak üzere kuruldu

İngiltere merkezli OneWeb şirketi Perşembe günü düzenli ve büyük uydu yığınları yayınlamaya başladı.

Başlangıç, dünyanın her köşesine geniş bant internet sağlamak için gökyüzünde bir mega takımyıldızı inşa ediyor.

Altı uzay aracı 2019’da teknolojiyi kanıtlamak için yerleştirildi, ancak bu yıl 30’dan fazla platformun neredeyse aylık bazda yükseleceğini görecek.

Amaç, tüm ağın 2021 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesini sağlamaktır.

OneWeb, aynı tür hizmet sunmak isteyen bir dizi başka şirketle yarış halindedir.

Kaliforniya girişimcisi Elon Musk, binlerce bağlantılı uyduyu öngören Starlink takımyıldızını geliştiriyor.

Aynı şekilde, Amazon.com’un patronu, dünyanın en zengin kişisi Jeff Bezos, Kuiper olarak adlandırdığı bir sistem önerdi.

Ancak OneWeb CEO’su Adrian Steckel, kuruluşunun bu “100lb gorillerden” korkacak hiçbir şeyi olmadığını söyledi.

BBC News’e verdiği demeçte, “Bence harika yapacaklar, harika yapacağız” dedi.

“Üç ya da dördümüz için yer var. Dünya büyük bir yer ve veri iştahı doyumsuz. Bu bir ‘kazanan hepsini alır’ oyunu olmayacak.”

Perşembe günü, 34 uydu ile Kazakistan’daki Baikonur Kozmodromundan bir Soyuz roketi tırmanışı görmeli.

Parti, takımyıldız için planlanan 12 uçaktan birine konulacak. Gelecek ay, başka bir Soyuz, iki uçak daha doldurmaya başlamak için 34 uzay aracını daha loft edecek.

Sonunda, tüm ağ 648 uyduyu içerecektir (60’ı yörüngede yedek parça olmayacak).

Florida’da OneWeb ve projede ortak olan havacılık devi Airbus tarafından kurulan bir fabrikada yüksek hacimli üretim ile mümkün olan iddialı bir sunum.

Günde en fazla iki uzay aracı üretim hattından çıkıyor.

Ancak medya, dahil olan uydu ve roket sayısına çok odaklanmış olsa da, bu unsurlar Batı Londra şirketinin gelecekteki başarısını veya başarısızlığını tanımlamayacaktır.

Bu, OneWeb’in telekomlar ve internet hizmetlerinden yararlanacak ve dünyadaki ülkelerde dağıtacak diğer organizasyonlarla kurabileceği ilişkilere bağlı olacaktır.

Kısmen bu nedenle OneWeb “İngilizliğini” vurgulamaktadır.

Bazı büyük uluslararası markaların desteğiyle bir Amerikalı tarafından kurulmuş olmasına rağmen, firma İngiltere derneğinin birçok ülkede hizmetleri için ihtiyaç duyduğu “iniş haklarını” elde etmesine yardımcı olacağına inanıyor.

“Kendimizi uluslararası bir proje olarak görüyoruz, ancak herkesin anlaşamadığı zor bir dünyada ilerliyoruz,” dedi Steckel. Diyerek şöyle devam etti: “Ve bizim amacımız, İngiltere’nin bayrağı ve yaklaşımının, aksi takdirde yapamayabileceğimiz ortaklarla diyalog kurmamıza izin verdiği.”

Elon Musk ve SpaceX şirketi, geçtiğimiz yılın Nisan ayından bu yana yörüngeye yerleştirilen 240 Starlink uydusu ile zaten yüksek bir kadans başlattı. Ancak bu hızlı konuşlandırma, bu Amerikan projesinin ilk olarak gelecek mega takımyıldızlarla yüzleşebilecek boşluğa girdiği anlamına geliyor.

Gökbilimciler, internet uydularının çok parlak olduğundan ve evrendeki görüşlerini ciddi şekilde engelleyebileceğinden şikayet ediyorlar.

OneWeb şimdiye kadar sadece flackın çoğundan kaçındı, çünkü şimdiye kadar sadece altı test uydusunu yerinden oynattı. Bu, yaklaşan lansmanlarla değişebilir.

Ancak Bay Steckel, şirketinin uzay aracının aynı ateşi çekmeyeceğine inanıyor.

“Bizim uydularımızın daha az görünür olacağına dair anlayışımız var – bir, çünkü gökyüzünde daha yüksekler; ve iki, tasarımlarından dolayı. Ama astronomik topluluğa bağlıyız. Ve bu sadece PR değil – biz gerçekten neler yapabileceğimizi görmek istiyorum. “

Geçen ay, hem OneWeb hem de SpaceX, Londra’daki Royal Astronomical Society’de tartışmak için Avrupalı ​​bilim adamları ile bir araya geldi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Lütfen Reklam Engelleyici Devre Dışı Bırakanız.

Lütfen Reklam Engelleyici Devre Dışı Bırakanız.