Teknoloji

Sıkıştırılmış parmak emojisinin birçok anlamı

 • İnançsızlığı göstermenin bir yolu mu, başkalarından sessiz olmalarını istemenin bir yolu mu, yoksa K-Pop yıldızı tarafından popüler hale getirilen sevimli bir jest mi?

  Buna “sıkışmış parmaklar” denir ve dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak, dünya çapında standart emojileri onaylayan Unicode Konsorsiyumu tarafından ilan edilen yeni bir emoji’nin tamamen farklı bir anlamı olabilir.

  Emoji’nin yaratıcılarına göre resmi amacı, bir İtalyanın “ne istiyorsun?” Diye sorma şeklini temsil etmektir.

  Ancak bu, simge Ocak 2020’de piyasaya sürüldüğünden beri dünya çapında farklı yorumlarını durdurmadı.

  Bir de emoji’ye için 14 sayfalık önerisi ama başka yerde başka anlamlara sahip olabilir – “sıkışmak parmaklar” yaratıcıları simgesi jest “herkes İtalyanlar elleriyle konuşmak bilir” nedeniyle İtalyan kültürünün temsilcisi olacağını ileri sürdü.

  “Bu emojinin sadece İtalya ve diğer Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak kullanılmasını bekliyoruz,” diyor, “İtalyan kültürünün ve yaşam tarzının artan popülaritesi nedeniyle dünya çapında daha geniş çapta.

  “Çoğu kültürde parmakların bu özel konfigürasyonunu kullanan insanları bulacaksınız, bu sadece evrensel bir imzalama şeklidir.”

  Transseksüel bayrak ve yeni emojiler arasında smokin kadınlar
  Afrika emojisini yaratan öğrenciyle tanışın
  Tamam el işareti nefret sembolleri listesine eklendi

 • Nijerya’da, jestin “gbas gbos” un emoji versiyonu – ileri geri argümanı olabileceği öne sürüldü ve Hindistan’da birinin aç olup olmadığını sormanın bir yolu olabilir.

  Arap dünyasında bir annenin çocuğuna karşı kullanacağı bir jest olabilir

 • Elbette ortaya çıkan çeşitli komedi yorumları vardır, örneğin bir kişinin mutfak gereçleri olmadan yemeyi temsil ettiği iddiası veya başka birisinin basit bir çevirmeyle “bir tutam tuz” anlamına gelebileceği önerisi vardır.

Ayrıca, emojiyi görecek ve anında eliyle bir hamur tatlısı şeklinde bir jest yaptığı bilinen K-Pop yıldızı Yuri’yi düşünecek bir lejyon var.

Sıklıkla “Seni mandu” ifadesiyle ilişkilendirir – mandu hamur tatlısı için Korece bir kelimedir – çünkü hayranlar pozun onlara “Seni seviyorum” demenin yolu olduğu konusunda şaka yapıyorlar.

Bir emoji oluşturmak için, kişinin elektronik cihazlarda metin ve emoji işlevini yapan sistem olan Unicode’a dahil edilmesi için ayrıntılı bir uygulama yapması gerekir.

Aynı emojinin, Apple veya Google ürünü olmasına bakılmaksızın farklı cihazlarda bu şekilde görünebilir.

2020’de piyasaya sürülecek olan en son emoji grubu, cinsiyete aykırı düğün sembollerini ve trans bayrağını da içeriyor .

Unicode tarafından onaylanan bir kamyonet emojisinin, Unicode’a ikon için dilekçe veren ABD’li otomobil üreticisi Ford’dan ilham aldığı düşünülüyor.

2020 yılında “Emoji 13.0” güncellemesinin bir parçası olarak toplamda 117 seçenek eklenecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Lütfen Reklam Engelleyici Devre Dışı Bırakanız.

Lütfen Reklam Engelleyici Devre Dışı Bırakanız.